Monday, September 27, 2021

A do të largohet nga Arsenali, kjo është përgjigja e Granit Xhakës

Po përflitet për një largim të mundshëm të Granit Xhakës nga skuadra e Arsenalit.

Granit Xhaka nuk dëshiron të largohet nga Premierliga angleze e aq më pak nga klubi aktual i tij, Arsenal.

Ditëve të fundit ka pasur raportime se futbollisti kosovar mund të transferohet në Serie A të Italisë, ku prej kohësh përmendet mundësia e angazhimit të tij në Milan.

Por, së fundmi thuhej se Interi e do Xhakën dhe se për të është i gatshëm ta sakrifikojë Christian Eriksenin.

Danezi kishte shkuar në klubin italian nga Tottenham Hotspur si një përforcim i madh, për të cilin Interi kishte paguar rreth 30 milionë euro para 10 muajsh.

Por, ai ka dështuar krejtësisht në krahasim me pritshmëritë.

Interi e ka projektuar shkëmbimin e tij me Granit Xhakën qysh për afatin kalimtar të janarit.

Por, reprezentuesi zviceran nga Prishtina e ka refuzuar këtë ide. 28-vjeçari dëshiron të mbetet në Arsenal.

Në vitin e kaluar Xhaka gati ishte larguar nga Arsenali për shkak telasheve me tifozët e klubit.

Por, me ardhjen e trajnerit Arteta, situata u qetësua, dhe Xhaka mbeti aty, por e humbi vetëm shiritin e kapitenit.