Monday, October 25, 2021

Rënditja: Juve në krye, ja sa përfitojnë klubet në Serie A nga sponsorët e fanellave

Edhe pse në një situatë të vështirë financiare për shkak të pandemisë së Covid-19, klubet e Serie A në Itali do të arkëtojnë rreth 169 milionë euro nga sponsorat e fanellave gjatë këtij sezoni, ose e thënë ndryshe rreth 8 milionë eruo më shumë krahasuar me sezonin e kaluar.

Sipas mediave italiane, Juventus kryeson me 48 milionë euro, ku 42 i merr nga “Jeep”, ndërsa 6 milionë të tjera nga “Cygames”.

Në vendin e dytë qëndron Fiorentina me 26.2 milionë euro, ndërsa Sassuolo renditet e treta me 18 milionë euro.

Interi dhe Milani ndajnë vendin e 5 dhe të 6, me zikaltërit që përfitojnë 11 milionë euro ndërsa kuqezinjtë 10 milionë.

Habit Lazio që renditet e fundit me vetëm 500 mijë euro përfitime në sezon.

Renditja:

Juventus – 48 milionë euro
Fiorentina – 26,2 milionë euro
Sassuolo – 18 milionë euro
Roma – 16 milionë euro
Inter – 11 milionë euro
Milan – 10 milionë euro
Napoli – 9 milionë euro
Atalanta – 7 milionë euro
Torino – 5 milionë euro
Cagliari– 4 milionë euro
Bologna– 2,5 milionë euro
Udineze – 2,2 milionë euro
Parma – 2,1 milionë euro
Verona – 1,5 milionë euro
Benevento – 1,5 milionë euro
Genoa– 1,5 milionë euro
Crotone– 1 milionë euro
Sampdoria – 1 milionë euro
Spezia – 0,7 milionë euro
Lazio – 0,5 milionë euro