Monday, September 27, 2021

Disa vende intriguese që u zbuluan falë Google Maps

Është intriguese të jesh në gjendje të “udhëtosh” rreth planetit Tokë duke qëndruar ulur në divan. Pavarësisht nga fakti se Google nisi shërbimin e saj të Google Maps në 2005, përdoruesit edne bëjnë zbulime interesante.

Një ishull artificial, Hollanda

10 Intriguing Places That Were Found Thanks to Google Maps

Ky ishull gjendet në Ketelmeer në Holandë dhe duket si një ikonë me vendndodhje gjeolokacioni. Në realitet, është një depozitë për të ruajtur llumin e ndotur me një diametër prej 0.6 milje dhe quhet IJsseloog, shkruan bcnews.al.

Një gjurmë gishtash, Mbretëri e Bashkuar

10 Intriguing Places That Were Found Thanks to Google Maps

Kjo shenjë gjigande e quajtur Fingermaze, ndodhet në Parkun Hove në qytetin anglez Brighton & Hove. Kjo është një skulpturë publike që është gdhendur në një park dhe e veshur me llaç guri dhe gëlqereje.

Simbole misterioze në një shkretëtirë të Kinës

10 Intriguing Places That Were Found Thanks to Google Maps

Këto simbole, të cilat duken sikur janë shtypur me një vulë të madhe në sipërfaqen e Shkretëtirës Gobi, supozohej se ishte diçka e huaj, por në fakt ishin një krijim njerëzor. Sipas ekspertëve, këto rrjete me shumë mundësi kanë të bëjnë me kalibrimin satelitor spiun.

Pellgjet e avullimit të potasit, SHBA

10 Intriguing Places That Were Found Thanks to Google Maps

Këto pellgje blu në shkretëtirën të Utah janë një vend për nxjerrjen e klorurit të kaliumit, i njohur gjithashtu si potas. Kompania Intrepid Potash operon 3 miniera potasi në Shtetet e Bashkuara. Më e famshmja nga këto vendndodhje është në Moab, Utah, e cila mund të shihet në foto.

Një fytyrë e huaj, Antarktida

10 Intriguing Places That Were Found Thanks to Google Maps

Kur ky imazh i çuditshëm u zbulua në malet e Antarktidës, teoricienët e konspiracionit menduan se kjo vërtetoi ekzistencën e një civilizimi të huaj. Sidoqoftë, ekziston një teori më logjike. Kjo është thjesht natyrale dhe e rastësishme dhe duket si akull. Ose mund të jetë rezultat i pareidolisë, një efekt i çuditshëm që bën që truri të shohë forma, struktura dhe modele atje ku ato nuk ekzistojnë.

Një memorial në mes të një shkretëtire, Afrika

10 Intriguing Places That Were Found Thanks to Google Maps

Në vitin 1989, një aeroplan McDonnell Douglas DC-10-30 u hodh në erë mbi shkretëtirën e Ténéré. 2007 ishte 18 vjetori i rrëzimit. Ishte viti kur memoriali u ndërtua në mes të shkretëtirës. Një siluetë e përmasave natyrore të avionit qëndron brenda një rrethi të errët guri të rrethuar nga 170 pasqyra të thyera, secili përfaqëson dikë që vdiq.

Liqeni Lonar, Indi

10 Intriguing Places That Were Found Thanks to Google Maps

Liqeni Lonar u krijua nga goditja e një asteroidi me Tokën rreth 50.000 vite më parë. Në qershor të këtij viti, uji ndryshoi papritur ngjyrën në rozë për 2-3 ditë. Ekspertët besojnë se ndryshimi ka të ngjarë të ketë ardhur për shkak të rritjes së kripës në ujë, pranisë së algave ose një kombinimi i të dyjave.

Një simbol i madh shënjestër, SHBA

10 Intriguing Places That Were Found Thanks to Google Maps

Mund të mendoni se është një shaka e dikujt ose një objekt arti, po ka të ngjarë që kjo të jetë një shenjë e përdorur si një synim i kalibrimit të fotografisë ajrore. Në të gjithë SHBA-të thuhet se ka një numër shënimesh të ngjashme dhe bazave ajrore të shkretëtirës. Ndoshta mund të jetë një bazë ushtarake e braktisur ose mbetjet e një fortese antike.

Një makinë nën ujë në Bahamas

Nuk dihet historia e këtij objekti, por ky imazh dëshmon saktësinë e mrekullueshme të hartave të Google.