Monday, September 20, 2021

+174 raste të reja me koronavirus në Kosovë

445 TË SHËRUAR DHE 174 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.224 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 174 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 1 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Vushtrri 1 rast (76 vjeç). Numri total i rasteve pozitive është 51.502 raste nga 184.737 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.336 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 445 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 41.852 raste, kurse numri i rasteve aktive është 8.314.

Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 80 raste, Mitrovicë 17 raste, Ferizaj 14 raste, Gjilan 10 raste, Fushë-Kosovë 9 raste, Vushtrri 8 raste, Podujevë 7 raste, Suharekë 6 raste, Prizren 4 raste, Gjakovë 3 raste, Drenas 2 raste, Kamenicë 2 raste, Pejë 2 raste, Rahovec 2 raste dhe nga një rast komunat Istog, Klinë, Malishevë, Novobërdë, Obiliq, Shtime, Skenderaj dhe VitiIKShPK apelon te të gjithë qytetarët që të vijnë të testohen në SARS-CoV-2 sipas indikacioneve epidemiologjike, në të gjitha Qendrat rajonale të shëndetësisë publike në Kosovë.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!Mbani higjienën!Respektoni distancën!

Imazhi mund të përmbajë: text that says 'Raste COVID-19 sipas komunave Drenas, gjithsej: sipas lokaliteteve: Ferizaj, gjithsej: Lokaliteti Gradice lapushnik Ferizaj sipas lokaliteteve: Fushe Kosove, gjithsej:9 sipas lokaliteteve: 11 gjithsej: Gjilan, jithsej: Gjakove sipas lokaliteteve: sipas lokaliteteve: gjithsej: lokaliteteve: Kline, sipas lokaliteteve: sipas Kamenice Mitrovice, Malisheve Madh MitroviceJugore Shipol aganice Llabjan sipas okaliteteve: lokaliteteve: Novoberde, gjithsej gjithsej: sipas lokaliteteve: Nakell Bellopoje gjithsej: sipas lokaliteteve: Kunushec Sfeçel Bardhosh Nente Jugovic) Barileve Keçekolle Colovice Lebane Prizren, gjithsej: sipas lokaliteteve: 72 Rahovec, gjithsej: Shtime, gjithsej sipas okaliteteve: sipas lokaliteteve: eperm Suhareke, gjithsej: sipas lokaliteteve: Nishor Peqan Viti, gjithsej: sipas lokaliteteve: Vushtrri, gjithsej:8 sipas lokaliteteve: Pozharan Eperm Stanoc Epërm Strofc'