Wednesday, October 20, 2021

Vendet e varfëra nuk kanë teste për njerëzit, ky shtet i fuqishëm po teston qentë dhe macet për Covid

Shumë vende të varfra të botës përballen me mungesë testesh covid, por ky nuk është rasti i Koresë së Jugut. 

Të gjitha macet dhe qentë që mbahen në shtëpi në kryeqytetin e Koresë së Jugut do të testohen për Covid-19. Testimet do të bëhen nëse kafshët shtëpiake do të shfaqin simptoma të Covid.

Ky vendim i autoriteteve shëndetësore vjen pak javë pasi një mace rezultoi me Covid, pas testimit të kryer sepse pronarët e saj kishin shfaqur simptoma.

Deri tani mësohet se vetëm kafshët shtëpiake të cilat shfaqin simptoma si ethe ose vështirësi në frymëmarrje, kur kanë pasur kontakte me njerëz që janë testuar pozitiv.

Po ashtu nëse kafsha shtëpia rezulton pozitive do duhet që të kryejë karantinën e plotë njësoj si njerëzit që të kufizuar përhapjen e virusit.

Karantina për kafshët do të kryhet në shtëpi, dhe nuk do lejohet që ajo të dalë, por nëse pronarët e saj janë të shtruar në spital macet apo qentë do të merren nga autoritetet për t’u izoluar në qendra të veçanta dhe të mbikëqyrur nga mjekët./Faxweb/