Home Lajme Votat për secilin subjekt, kaq deputetë marrin partitë

Votat për secilin subjekt, kaq deputetë marrin partitë

Opinionisti Blerim Vela e ka dhënë parashikimin e tij sa i përket ulëseve që priten të marrin partitë politike në Kosovë pas certifikimit të zgjedhjeve të 14 shkurtit, raporton Gazeta Express.

Vela në një shkrim në Tëitter, ka thënë se nëse trendi aktual i ndarjes së votave me postë vazhdon njejtë për subjektet politike, atëherë LVV-ja dhe Lista e Vjosa Osmanit priten që të kenë 49,7{c4f6f675523692d3ad97f705ec84cff2d56c9fd9c844645fde873d290efb68f1} të votave.

Lexo Edhe:
Numërohen mbi 33 mijë vota të diasporës, VV’ja merr shumicën dërmuese të tyre
Opinionisti tutje thotë PDK-ja pritet të marrë 16.8{c4f6f675523692d3ad97f705ec84cff2d56c9fd9c844645fde873d290efb68f1}, LDK-ja 12.65{c4f6f675523692d3ad97f705ec84cff2d56c9fd9c844645fde873d290efb68f1} dhe AAK-ja 7.16{c4f6f675523692d3ad97f705ec84cff2d56c9fd9c844645fde873d290efb68f1}.

Përkthyer në mandate, sipas parashikimit të Velës i bie që Vjosa Osmani merr 58 deputetë, PDK-ja 19 deputetë, LDK-ja 15 ndërsa AAK-ja merr 8 deputetë.

Most Popular