Home Lajme Kurti emëron ish-in e PDK-së zëvendës-ministër

Kurti emëron ish-in e PDK-së zëvendës-ministër

Kryeministri Kurti ka marrë vendim sot që ta emërojë Shemsi Sylën si zëvendësministër.

Ish-i i PDK-së do të jetë numri 2 në ministrinë e Mbrojtjes që drejtohet nga Armend Mehaj, shkruan Periskopi.

Më herët, z. Syla ka qenë epror i lartë i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe të Forcave të Sigurisë së Kosovës.

Kurti së fundi i ka marrë PDK-së edhe një deputete derisa është akuzuar se në “stilin e Hashim Thaçit” ka bërë pazare për t’i siguruar votat për Vjosa Osmanin presidente.

Kryeministri është akuzuar vazhdimisht se ka marrë kuadrot e PDK-së në partinë e tij.

Njoftimi:

Sipas vendimit të Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurti, sot, pranoi detyrën e Zëvendës  Ministrit të Mbrojtjes, veprimtari i çështjes kombëtare, ish-eprori i lartë i UÇK-së, TMK-së dhe FSK-së, koloneli në pension Shemsi Syla. Me këtë rast, zv.ministri Syla u prit nga ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama dhe  sekretarja e përgjithshme e Ministrisë së Mbrojtjes, Rozafa Ukimeraj.

Përvojën e gjatë profesionale ushtarake në detyra dhe përgjegjësi të rëndësishme, njohjen me proceset zhvillimore nëpër të cilat ka kaluar dhe po kalon Ministria e Mbrojtjes dhe FSK, roli dhe kontributi i zv.ministrit Syla, nga ana e ministrit Mehaj dhe gjeneral Ramës, u vlerësua  shumë i rëndësishëm.

Nga ana e tij, zv.ministri Syla, shprehu zotimin e tij se me të gjitha kapacitetet e tij intelektuale dhe profesionale si dhe përvojën e tij të gjatë ushtarake do të angazhohet në funksion të realizimit të politikave nacionale të sigurisë në përgjithësi dhe të politikave qeveritare të mbrojtjes në veçanti.

Most Popular