Sport

36 vite nga debutimi i legjendës së Milanit në Serinë A

Ministrja Hajdari deklarohet për aksidentin e sotëm: Një fëmijë u përplas në veturën time
2:00 / 20 Janar 2021

20 janar 1985 (36 vite më parë), një ditë historike për Milanin dhe futbollin italian. Në takimin Udinese-Milan, 1-1 debutonte në Serinë A PaoloMaldini.

U hodh në fushë si anësor i djathtë nga trajneri Nils Liedholm në vend të Battistinit, në minutën e 46-të. Pikërisht në këtë moment Paolo do të niste një karrierë legjendare që do ta bënte të fitonte gjithçka me Milanin, klub me të cili u aktivizua në mbi 900 ndeshje zyrtare,

Maldini është gjithashtu futbollisti i tretë me më shumë paraqitje (126) në përfaqësuesen e Italisë (pas Buffonit dhe Cannavaros), një ikonë që ka fituar zemrat e të gjithë të pasionuarve të futbollit anembanë globit./ss/