Saturday, January 22, 2022

90 vjeçarja britanike bëhet personi i parë në botë që merr vaksinën e Pfizer ndaj Covid-19

Mbretëria e Bashkuar është bërë kombi i parë perëndimor që fillon vaksinimin e qytetarëve të saj ndaj Covid-19. 90-vjeçarja Margaret Keenan mori dy doza të Pfizer në orën 06:31 të mëngjesit të sotëm.

Kjo ndodhi në Spitalin Universitar në Coventry, më pak se një javë pasi Britania e Madhe miratoi këtë vendim, shkruan Indeksonline.

Plaka 90 vjeçe ka thënë se ndihet e privilegjuar që është personi i parë që ka marrë këtë vaksinë.

“Javën e ardhshme do të mbushë 91 vjeç. Kjo për mua është dhurata e ditëlindjes. Ndjehem e privilegjuar që isha personi i parë. Tani do të pres e qetë festat e fundvitit, Krishtlindjet dhe Vitin e Ri” ka thënë Keenan.