Sport

“Barçagate”, policia katalanase bastis zyrat e Barcelonës

Ministrja Hajdari deklarohet për aksidentin e sotëm: Një fëmijë u përplas në veturën time
1:04 / 1 March 2021

Zyret e Barcelonës janë bastisur sot nga Policia katalonase në kërkim të informacioneve që kanë lidhje me “Barçagate”. Pjestarë nga Policia “Los Mossos” kanë hyrë në ndërtesat e klubit këtë mëngjes dhe operacioni është duke vazhduar, ku sipas “Marca” detaje të tjera do të shfaqen gjatë ditës.

Informacioni i gjeneruar dërgon drejt tek “Barçagate”, në rastin ku u zbulua nga mediat spanjolle se një kompani është paguar që të prodhojë lajme negative në mediat sociale, më saktë të prishë reputacionin e kundërshtarëve të ish-presidentit, Josep Maria Bartomeu.

Sipas “Mundodeportivo”, ish-presidenti i Barcelonës, Jose Maria Bartomeu, Roman Gomez Ponti dhe Oscar Granu janë arrestuar nga Policia.

Kompania në fjalë, do të punonte që të prishte reputacionin e njerëzve në klub, kryesisht kundërshtarë të Bartomeut. Bartomeu i kishe mohuar akuzat, por në fund dha dorëheqje për shkaqe të njohura për tifozët e futbollit.