Saturday, January 22, 2022

Ekskluzive: Enver Hoxhaj është kandidati i PDK’së për kryeministër

Enver Hoxhaj, ushtruesi i detyrës së kryetarit të PDK’së do të jetë kandidat i partisë për kryeministër. 

Gazeta Express mëson se Partia Demokratike e Kosovës ka mbajtur mbledhjen e kryesisë dhe ka vendosur që Hoxhaj të jetë bartës i listës dhe kandidat për shef të Qeverisë në zgjedhjet, të cilat duhet të mbahen brenda 40 ditësh, prej kur shpallen. 

PDK’ja ka mbetur pa kryetar, prej kur Kadri Veseli u arrestua dhe po mbahet në Hagë nën dyshimet për krime të luftës. 

Vendi do të shkojë në zgjedhje të parakohshme, pasi Gjykata Kushtetuese doli me vendim se votimi i Qeverisë së Avdullah Hotit është jokushtetues, sepse aty ka votuar deputeti Etem Arifi, i dënuar me burg. 

Në listën e ngushtë të kandidatqëve të ngushtë që PDK’së për kryeministër janë përmendur Hoxhaj dhe shefi i Grupit Parlamentar të PDK’së, Bedri Hamza. 

Ky i fundit ka thënë se nuk ka ambicie për të qenë kandidat. 

Enver Hoxhaj ka qenë zëvendëskryeministër në Qeverinë e Ramush Haradinajt dhe ministër i Punëve të Jashtme në Qeverinë e Isa Mustafës.