Fun

Fakte interesante për shtëpitë në Kinë që i bëjnë ato të ndryshme nga shtëpitë në të gjithë botën

Ministrja Hajdari deklarohet për aksidentin e sotëm: Një fëmijë u përplas në veturën time
10:45 / 19 Janar 2021

Kina është një vend i madh ku njerëzit mund të flasin dialekte të ndryshme dhe të mos kuptojnë njëri-tjetrin.

Kjo është arsyeja pse tiparet e shtëpive në një skaj të vendit mund të jenë krejtësisht të ndryshme nga ato në skajin tjetër. Sidoqoftë, ekzistojnë tipare tipike që mund të gjenden në të gjitha shtëpitë e Kinës.

Ndiqni foto-galerinë më poshtë për të krahasuar rutinën tuaj në shtëpi dhe për të parë sa ndryshe është nga ajo e kinezëve.

Soba e gatimit zakonisht ka vetëm dy vatra.

Kjo ndodh për shkak të vendit të ngushtë në kuzhinë. Kinezët nuk gatuajnë shumë gatime në të njëjtën kohë, madje nuk përdorin as mikrovalë.

Makina larëse e enëve gjendet rrallë në shtëpitë e tyre, por në vend të saj do të gjeni dezinfektues për enët.

Pasi i lajnë enët me dorë, ata i vendosin në këtë makineri për t’i dezinfektuar dhe sterilizuar nëpërmjet dritës ultraviolet.

Ju do të gjeni të posaçëm me shumë rafte në një kuzhinë kineze.

Ky raft është krijuar për ruajtjen erëzave, të cilat në Kinë janë të shumëllojshme. Erëzat e shumta janë traditë në gatimet e vendasve.

Frigoriferi mund të gjendet në dhomat e ndenjes dhe jo në kuzhinë.

Arsyeja për këtë është e thjeshtë: në kuzhinat e vogla të shumë kinezëve nuk ka vend për frigorifer dhe ata e vendosin në ambjente të tjera.

 Ka vetëm ujë të ftohtë në kuzhinë.

Duhet të instaloni një ngrohës uji që të keni ujë të nxehtë në kuzhinë. Por së pari, jo të gjithë mund ta përballojnë këtë. Së dyti, nëse është një apartament me qira, pronari mund të mos ju lejojë ta instaloni. Pra, vendasit jo vetëm që lajnë enët me dorë, por iu duhet ta bëjnë me ujë të ftohtë.

Lavatriçet janë shumë ndryshe.

Apartamentet janë të pajisura me lavatriçe, që duken dhe funksionojnë ndryshe. Ata lajnë rrobat me ujë të ftohtë sepse nuk ka ngrohës brenda. Sidoqoftë, mund të shtoni ujë të nxehtë me dorë. Kazani i makinerisë rrotullohet në një mënyrë të caktuar, duke e kthyer gjithçka në një rrëmujë të madhe.

Tualeti dhe dushi zakonisht vendosen në të njëjtën hapësirë.

Kjo veçori nuk tingëllon si diçka e veçantë, por duhet të dini që uji derdhet pikërisht në dyshemenë ngjitur me tualetin nga koka e dushit. Tualeti përfundon duke u lagur tërësisht. Ndonjëherë, një tualet dhe një dush vendosen në një dhomë, ndërsa një lavaman dhe një pasqyrë vendosen në një tjetër. Mund të përpiqeni të ndani zonën e dushit me një perde, por kjo nuk do të ndihmojë me spërkatjen e ujit. Nga rruga, presioni i ujit në një dush kinez është mjaft i ulët, por vendasve duket se nuk iu bën përshtypje.

Ballkonet e kinezëve kanë pamje ndryshe.

Në Kinë, vështirë se do të kaloni kohë në ballkon, duke pirë një filxhan çaj ose kafe. Për vendasit, një ballkon është një vend ku ata ruajnë gjëra të ndryshme dhe ndejnë rrobat. Ndonjëherë, ata gjithashtu mund të vendosin disa bimë ose një kafaz zogjsh. Por ideja e një ballkoni si një zonë rekreative nuk është e zakonshme.

 Nuk do të gjeni tapete në apartamentet e vendasve.

Qilimat dhe qilimat janë të rrallë në Kinë. Ka një shpjegim të thjeshtë për këtë. Dyshemetë me pllaka dhe druri mund të lahen lehtë ndërsa qilimat kërkojnë vëmendje të veçantë. Kinezët pastrojnë shtëpitë e tyre çdo ditë, dhe ata jo vetëm që pastrojnë me vakum dyshemetë e tyre por gjithashtu i lajnë ato.