Lajme

“Hakmarrja” e Rusisë, kush është diplomatja shqiptare që u dëbua

Ministrja Hajdari deklarohet për aksidentin e sotëm: Një fëmijë u përplas në veturën time
4:00 / 9 February 2021

Ditën e djeshme, Rusia iu kundërpërgjigj Shqipërisë duke dëbuar një diplomate shqiptare. Kjo përgjigje erdhi në formë “hakmarrjeje” pas dëbimit të dy javëve më parë të sekretarit të dytë të ambasadës ruse në Tiranë.

Diplomatja e shpallur “non grata” është Jonida Drogu, sekretare e parë dhe e ngarkuar me drejtimin e Zyrës Konsullore. Drogut i janë lënë në dispozicion 72 orë për t’u larguar. Ministria ruse e Punëve të Jashtme në një deklaratë për mediet jep ka dhënë shkaqet e dëbimit të diplomates shqiptare.

“Ambasadorit të Shqipërisë iu dorëzua vendimi për shpalljen person “non grata” të sekretares së parë të ambasadës shqiptare në Moskë, Jonida Drogu.