Lajme

Hoti e liron nga detyra zëvendësministrin e Listës Serbe

Ministrja Hajdari deklarohet për aksidentin e sotëm: Një fëmijë u përplas në veturën time
2:58 / 10 Dhjetor 2020

Kryeministri Avdullah Hoti ka marrë dje vendim për lirimin nga detyra zëvendësministër i Punëve të Brendshme, Milan Radojeviq.

Kjo u bë me kërkesë të tij, pasi Radojeviq i fitoi zgjedhjet e 29 nëntorit si kandidati i Listës Serbe për kryetar të Mitrovicës së Veriut.

Këtë e ka konfirmuar për Insajderin, zëdhënësja e Qeverisë, Antigona Baxhaku.

“Ai është liruar nga detyra sepse ai është zgjedhur kryetar i komunës së Mitrovicës së Veriut. Për të marr detyrën e kryetarit të komunës ai duhet te lirohet nga detyra e zv/ministrit të Punëve të Brendshme. Është procedurë e rregullt sepse në raste të tilla është e paraparë me ligj” ka thënë zëdhënësja e Qeveria, Antigona Baxhaku për Insajderi.

E këtë kërkesë ai e ka bërë përmes një letre dërguar kryeministrit.

“Përndryshe ai përmes një letre i ka kërkuar KM-së të lirohet nga detyra e zv/ministrit që të mund të marr detyrën e kryetarit të komunës”, ka thënë më tutje ajo.

Në ndërkohë në zgjedhjet e 29 nëntorit, Milan Radojeviq nga Lista Serbe doli fitues në Mitrovicën e Veriut me 89.5{325c0558aa0dac5542d270f1cd1849548c3fb8b6e9dbaf5e864ef21ba4ba6679} të votave.

Ai lë pas kandidatin e VV-së, Erden Atiq me 4{325c0558aa0dac5542d270f1cd1849548c3fb8b6e9dbaf5e864ef21ba4ba6679} të votave dhe atë të PDK-së, Florent Azemi me 3.6{325c0558aa0dac5542d270f1cd1849548c3fb8b6e9dbaf5e864ef21ba4ba6679}.