Lajme

Kishin dy vite të ndarë: Çka dinin për familjen nga Pozhorani, flasin ata që i njohën në Zvicër

Ministrja Hajdari deklarohet për aksidentin e sotëm: Një fëmijë u përplas në veturën time
7:15 / 13 Janar 2021

Emocionet janë të mëdha në Villeneuve (VD) dhjetë ditë pas vdekjes së një familjeje të tërë në Kosovë. Nuk kishte asgjë për të sugjeruar përgjakjen e pushimeve. Në hyrjen e banesës shihen fotot e dy djemëve të vdekur dhe mesazhet e vendosura midis buqetave të shumta me lule, ka shkruar “Tribune de Geneve”,

Varur në derë është një fanellë stërvitore nga Bayern Munich, klubi vendas ku Arber 23-vjeçar luante si mesfushor.

Ai, vëllai i tij 19-vjeçar, Hamdi dhe nëna e tyre (48) u qëlluan për vdekje më 30 dhjetor në fund të ditës, në shtëpinë e dytë që 40-vjeçari sapo kishte ndërtuar në Kosovë.

Trupi i babait të dy të rinjve ishte gjetur në oborrin e pasëm të shtëpisë.

Për policinë e Kosovës, bëhej fjalë për një vrasje e trefishtë e ndjekur nga vetëvrasje, dhe 50-vjeçari ishte i dyshuari i vetëm, transmeton gazeta zvicerane në shqip “Le Canton27.ch”

Sipas mediave, çifti po kalonte një divorc në Zvicër, duke përforcuar tezën e vrasjes patriarkale.

Në çdo rast, emri i burrit nuk figuron më në zilen e banesës së familjes Villeneuve, as në kutinë e letrave. Sipas informacionit tonë, vrasësi i pretenduar ishte zhvendosur midis 2018 dhe 2019 në një rreth tjetër të fshatit Vaud.

“Kishte një problem brenda çiftit, për çdo rast dy vjet”, na bën të mbyllim. Një vrasës i pretenduar “shumë i qetë” “Unë kurrë nuk kam dëgjuar që çifti të grindet derisa të ndahen”, tha portieri i ndërtesës ku familja kosovare ishte vendosur. “Njerëzit madje më kanë thënë se ata i panë të dy së ​​bashku disa herë verën e kaluar në pishinë.”


Duke jetuar në kujtesë të kësaj kullë njëmbëdhjetë katëshe, burri kujton kur Arbëri dhe nëna e Hamdiut u transferuan për herë të parë në apartamentin në fjalë, ende një adoleshente: “Ishte mbi tridhjetë vjet më parë, me prindërit e tij dhe vëllezërit e motrat “. “Kishte një problem brenda çiftit për të paktën dy vjet.” Një i afërm i ngushtë i familjes së shkatërruar tha se ajo kishte marrë të njëjtin strehim dhjetë vjet më parë, me burrin e saj dhe bijtë e tyre ende të vegjël,” shpjegon portieri.

Kur dëgjuam lajmin javën e kaluar, të gjithë po qanin në ndërtesë, ishte vërtet e trishtueshme … ” Ai u përshkrua si “shumë të qetë” dhe i rezervuar.

Vrasësi i dyshuar kishte punuar për shumë vite në guroren Villeneuve – që ndodhej 1 km nga kjo kullë në rrugën Arvel – dhe më pas ato të Chablais fqinje.

Hetimi kosovar do të përpiqet të vërtetojë nëse masakra e kryer potencialisht nga patriarku ka të bëjë me kushtet e divorcit.

Dhe nëse 50-vjeçari mund të ketë arsye të fajësojë edhe fëmijët e tij të lindur në Vaud – të diplomuar, ndryshe nga ai, ose nëse vdekja dhe vetëvrasja e tyre nuk ishin planifikuar kur ai kishte blerë biletën e tij të avionit për në Prishtinë.