Lajme

Lajçak s’e bind Kurtin që dialogu të jetë prioriteti i parë ose i dytë

Ministrja Hajdari deklarohet për aksidentin e sotëm: Një fëmijë u përplas në veturën time
7:04 / 1 March 2021

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, duket se nuk është bindur as pas takimit me Përfaqësuesin Special të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, që dialogu të jetë prioriteti i parë ose i dytë – dhe jo i katërti.

“Më informoi me procesin e dialogut në përgjithësi. Unë shpjegova edhe një herë që ne i kemi fituar këto zgjedhje me programin tonë që përqendrohet te drejtësia dhe punësimi, se jemi në kushtet e pandemisë COVID-19, dhe se nuk jemi kundër dialogut, por e duam parimor dhe të përgatitur mirë”.

“Nuk mund të jetë prioriteti i parë ose i dytë, sepse janë drejtësia dhe punësimi. Nuk e mohoj rëndësinë e dialogut – për BE-në, Kosovën dhe Serbinë, si dhe rajonin, por më e rëndësishmja është që ky dialog të jetë i përgatitur mirë. Të jetë dialog i sinqertë në të cilin nuk jemi në presionin e kohës, por jemi me përkushtimin për substancë”.

Ai ka thënë se “qytetarët kanë vendosur më 14 shkurt”, derisa ka thënë disa herë se nuk është kundër dialogut parimor, njofton Klan Kosova.

“Qytetarët e Kosovës kanë vendosur më 14 shkurt. Unë nuk jam kundër dialogut në parim, jam për dialog parimor dhe unë përfaqësoj qytetarët e Republikës të cilët na kanë bërë fitues në mënyrë plebishitare”.

A është folur për një datë se kur mund të rifillojë vazhdimi i dialogut?

“Nuk mund të ketë datë, sepse duhet të formojmë një herë qeverinë. Duhet të përfundojë numërimi, rinumërimi dhe të bëhet certifikimi i rezultatit të zgjedhjeve. Qeveria e re e Kosovës do të ketë edhe Ministrin e Punëve të Jashtme dhe të gjitha aspektet e tjera të ekzekutivit, përfshirë edhe raportet me Brukselin dhe dialogun me Serbinë”.

I pari i Vetëvendosjes tha se diplomati sllovak e ka uruar për fitoren në 14 shkurtit.

“Me këtë rast na e uroi fitoren në zgjedhjet e 14 shkurtit. Biseduam për procesin zgjedhor në Kosovë. Diskutuam edhe për dialogun me Serbinë. I tregova që ne një herë duhet të formojmë qeverinë, që jemi të interesuar të kemi një bashkëpunim pozitë-opozitë në legjislaturën e tetë sa i përket raporteve me Serbinë, për çka ai ishte dakord”.