Lajme

LAJMI I FUNDIT: Vendos KQZ-ja 47 kandidatë të listave nuk certifikohen

Ministrja Hajdari deklarohet për aksidentin e sotëm: Një fëmijë u përplas në veturën time
12:21 / 20 Janar 2021

47 kandidatë të partive politike në listat për deputetë nuk janë certifikuar nga Komisioni Qendror Zgjedhor, shkruan Gazeta inFokus.

Kështu ka bërë të ditur zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi i cili ka thënë se nuk e ka lexuar listën dhe se nuk e di se cilët janë emrat e këtyre kandidatëve.

Pra nga ky institucion nuk kanë dhënë detaje sa a është certifikuar nga KQZ-ja apo jo, kryetari i LVV-së dhe kandidati për kryeministër nga kjo parti, Albin Kurti.

Nga 15 parti më shumë se 1 mijë kandidatë kanë aplikuar për tu certifikuar si kandidatë për deputetë për zgjedhjet e 14 shkurtit, e 47 prej tyre sipas KQZ-së kanë probleme me ligjin.