Lajme

‘Luftë’ për shefin e AKI-së, mes Vjosa Osmanit e Avdullah Hotit

Ministrja Hajdari deklarohet për aksidentin e sotëm: Një fëmijë u përplas në veturën time
9:50 / 21 Janar 2021

Vjosa Osmani e Avdullah Hoti nuk po merren vesh as për emërime. Njëri ka dhënë një propozim, e tjetri një emër tjetër. Hoti propozoi Latiof Merovcin, e Osmani ka propozuar një emër tjetër që nuk e bërë publik.

Ushtruesja e Detyrës së Presidentes Vjosa Osmani, ka refuzuar propozimin e Kryeministrit në detyrë Avdullah Hoti, për kryeshef të Agjencisë Kosovare të Intelegjencës, Latif Merovcin, i cili më herët ka qenë zëvendësdrejtor në këtë institutcion.

Kryeministri në detyre, Avdullah Hoti është deklaruar lidhur me emërimin e shefit të Agjencisë Kosovare për Inteligjencë (AKI). Ai tha se lidhur me këtë çështje janë në konsultime me ushtruesen e detyrës së Presidentit, Vjosa Osmani.

“Është në proces të konsultimeve të brendshme me ushtruesen e detyrës derisa të arrijmë një dakordim për shefin e AKI’së”, ka thënë ai.

Këshilltari për media i u.d së Presidentit, Bekim Kupina, ka thënë për Express se për momentin emri i të propozuarit nga Presidenca nuk mund të bëhet publik për shkak të konfidencialitetit.

Ai tha që janë duke pritur që edhe Hoti të pajtohet me propozimin e tyre.

“Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti ka deklaruar se ka qenë iniciativë e tij shkarkimi i drejtorit të AKI-së, Kreshnik Gashi. U.d. Presidentja Osmani e ka propozuar një emër për shef të AKI-së. Meqë ky proces duhet të mbetet tërësisht konfidencial nuk mund ta bëjmë publik emrin tash për tash.  Presim nga Kryeministri që edhe ai të pajtohet me propozimin tonë”.

Në nëntor të 2019, Kreshnik Gashi ishte emëruar shef i Agjencisë Kosovare të Inteligjencës (AKI).

Në krye të Inteligjencës, Gashi erdhi nga pozita e kryetarit të bordit të Autoritetit Rregullativ të Komunikimeve Elektronike dhe Postare (ARKEP).

Gashi zuri vendin e Shpend Maxhunit, i cili kishte dhënë dorëheqje. Por, edhe Kreshnik Gashit nuk i zgjati shumë posti i kryespiunit.

Pas 1 viti e 22 ditësh në krye të AKI-së atij, sot, iu kërkua largimi nga detyra. Kërkesa erdhi nga kryeministri Avdullah Hoti, në dakordin me u.d. presidenten, Vjosa Osmani.

Të dy këto institucione, të cilat emërojnë dhe shkarkojnë drejtuesit e AKI-së, nuk patën ndonjë sqarim se pse u kërkua lirimi nga detyra i Gashit.

Të tjera