Saturday, January 22, 2022

Moti për sot dhe nesër, kryesisht i vranët dhe me reshje shiu

Indeksi i cilësisë së ajrit ditën e mërkurë pritet të përmirësohet në vlera të mjaftueshme dhe të mira, shkaku edhe i erërave më të fuqishme që do të fryjnë nga rrafshi i Kosovës. Ditën e enjte me mungesë të qarkullimit të mjaftueshëm ajror, koncentrimet e ndotësve do të rriten, e indeksi do të kaloj në vlera të dobëta dhe shumë të dobëta.

9.12.2020 – Kryesisht vranët dhe me erë. Reshje shiu së pari në perëndim të vendit, e më pas gjatë ditës edhe në pjesët tjera. Viseve malore mbi 1200-1500m priten edhe reshje bore. Deri në mbrëmje reshjet do të pushojnë. Temperaturat në vise të ulëta 3C deri 8C, e në vise malore 1C deri 3C. Era do të fryejë mesatarisht e fuqishme dhe fuqishme nga juglindja 7-14m/s, e nga rrafshi i Dukagjinit e lehtë jugore 1-4m/s. Indeks UV 1.

10.12.2020 – Kryesisht me vransira. Në mëngjes përgjatë ultësirave me mundësi për mjegull ose vransira të ulëta. Temperaturat në vise të ulëta 2C deri 10C, e në vise malore -1C deri 4C. Do të fryj erë e lehtë nga krahu jugor 1-4m/s. Indeksi UV 1.