Friday, January 21, 2022

Moti sot në Kosovë, kryesisht i vranët

Java e tretë e muajit dhjetor parashihet të jetë kryesisht e vranët, por edhe me intervale të shkurta me diell.

Në viset e ulëta nuk parashihet të ketë reshje përpos rigave të dobëta të cilat mund ta përfshijnë pjesën jugore dhe juglindore të territorit, ndërsa në viset malore parashihet të ketë reshje në formë dëbore të intensitetit mesatar.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -1 deri 2 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 5-8 gradë Celsius. Do të fryjë erë nga drejtimi i juglindjes dhe verilindjes me shpejtësi 1-8m/s, njofton Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës.