Fun

Mrekullia/ Ushtari gjen pas 76 vitesh ‘fëmijët e tij’

Ministrja Hajdari deklarohet për aksidentin e sotëm: Një fëmijë u përplas në veturën time
10:37 / 15 Dhjetor 2020

Tre fëmijët që ushtari amerikan Martin Adler gjeti së bashku me shokun e tij të ushtrisë John Bronsky në një shportë, ndërsa luftonin përgjatë Vijës Gotike në vjeshtën e vitit ’44, tashmë kanë një identitet.

Ata janë Bruno, Mafalda dhe Giuliana Naldi dhe janë 83, 81 dhe 79 vjeç. Sot ata “takuan” virtualisht ushtarin, tashmë 96-vjeçar, i cili, midis shtatorit dhe tetorit të viti 1944, i gjeti në shtëpinë e tyre në Monterenzio në Bolonjë dhe u dha atyre nga një çokollatë.

Ditët e fundit Adler, i ndihmuar nga vajza e tij Rachelle, kishte nisur një apel me foto në faqen online të ushtrisë amerikane.

“Misioni u krye”, njoftoi gazetari dhe shkrimtari Matteo Incerti, i cili kishte lëshuar apelin.