Saturday, January 22, 2022

Muriqi dhe lojtari serb komunikojnë në serbisht në Instagram

Vedat Muriqi i është përgjigjur në gjuhën serbe bashkëlojtarit të vet serb, Sergej Milinkovic-Savic në një postim në rrjetet sociale, i cili mund të shkaktojë polemika të shumta në atdheun e sulmuesit shqiptar.

Sulmuesi i Kombëtares së Kosovës Muriqi u rikthye nga lëndimi në fitoren e Lazios 2:0 kundër Napolit të dielën në Serie A, raporton Gazeta Express.

Ai u fut në lojë nga stoli rreth 25 minuta para fundit, në atë që ishte paraqitja e tij e parë pas më shumë se një muaji.

Ish-sulmuesi i Lirisë dhe disa skuadrave të tjera shqiptare u shpreh i lumtur që u rikthye në fushë, në një postim në të cilin dashuri i shprehu edhe bashkëlojtari i vet serb, Milinkovic-Savic.

“Jam shumë i lumtur që jam rikthyer dhe që kam kontribuuar në skuadër. Tri pikë shumë të rëndësishme. Forca shqiponja!” shkroi Muriqi në Instagram.

Mesfushori i Kombëtares së Serbisë, Milinkovic-Savic i komentoi: “Ajde srce” që në shqip do të thotë “Forca zemër”

E Muriqi ia ktheu me “Ajmoooo” apo në shqip “Forcaaaa”.

Kjo mund të ngjallë polemika dhe reagime në Kosovë, veçanërisht duke i ditur kritikat e mëdha që kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, i kishte marrë pse i ishte përgjigjur në serbisht presidentit të Serbisë Aleksandar Vucic gjatë një takimi për dialog mes dy vendeve.

Muriqi mungoi gjashtë ndeshje, katra në Serie A dhe dy në Ligën e Kampionëve për shkak të tërheqjes muskulore që e kishte pësuar kah mesi i nëntorit.

Ai i ka bërë nëntë paraqitje për Lazion deri tani këtë sezon, por është ende në kërkim të golit të parë që prej se iu bashkua asaj nga Fenerbahce në verë.

Nuk ka asnjë përshkrim të disponueshëm