Lajme

Nesër seanca e rradhës ndaj të akuzuarve nga Specialja

Ministrja Hajdari deklarohet për aksidentin e sotëm: Një fëmijë u përplas në veturën time
5:50 / 15 February 2021

Të martën me datë 16 shkurt do mbahet seanca e rradhës në Hagë ndaj Hashim Thaçit, Rexhep Selimit, Jakup Krasniqit dhe Kadri Veselit.

Konferenca statutore do filloj në ora 11:00, përcjellë Gazeta Blic.

Më herët, gjykatësi i procedurës paraprake u ka refuzuar kërkesën për lirim me kusht të akuzuarve nga kjo Gjykatës.

Sa i përket seancës për Salih Mustafën, javën e kaluar ka pasur zhvillime.

Gjykatësi i procedurës paraprake në Gjykatën Speciale, Nicolas Guillou, e ka marrë vendimin e parë lidhur me pjesëmarrjen e viktimave në procesin gjyqësor ndaj ish-eprorit të UÇK-së, Salih Mustafa.

Katër persona janë paraqitur si viktima dhe kanë aplikuar përmes postës elektronike për t’u bërë pjesëmarrës në procesin gjyqësor kundër Mustafës.