Friday, January 21, 2022

Ngjarjet kryesore të ditës së sotme

Mbahet mbledhja e parë e Këshillit Ministror për Integrim Evropian i Qeverisë së Kosovës. Merr pjesë kryeministri Albin Kurti. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 09:00)

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë së Shëndetësisë, Narqize Arënliu Hoxhaj, vizitojnë QKMF-në ku ka filluar realizimi i analizës “Triple Test” për gratë shtatzëna. (QKMF, Prizren, ora 09:30)

Presidentja, Vjosa Osmani bën homazhe pranë lapidarit të heronjve, dëshmorëve dhe martirëve të Junikut. (Qendra e qytetit, Junik, ora 10:30)

Presidentja, Vjosa Osmani merr pjesë në Akademinë Solemne me rastin e shënimit të 109 vjetorit të Kuvendit të Junikut 1912. (Salla e madhe “Oda e Junikut”, Junik, ora 11:00)

Lëvizja FOL organizon konferencë për medie me ç’rast publikon raportin “Efikasiteti i Avokaturës Shtetërore gjatë vitit 2020”. (Hotel “Sirius”, Prishtinë, ora 11:00)

PSD fillon mbledhjen e nënshkrimeve për peticionin qytetar për faljen e gjobave të pandemisë COVID-19. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)

Koordinatori i Qendrës së Vaksinimit në Prishtinë, Niman Bardhi, mban konferencë për medie. (Salla “1 Tetori”, Prishtinë, ora 12:00)

Forumi Rinor i Naša Inicijativës organizon Marsh solidarizues me popullin palestinez në Prizren. (Lidhja e Prizrenit, ora 13:45)

Organizohet marsh solidarizues me popullin hebre. (Sheshi “Skenderbeu”, Prishtinë, ora 14:00)

Promovimi i librit “Katalogu i Andrrave” të punuar nga Iliriana Lira Blakaj dhe Bjeshkë Guri. (Biblioteka Kombëtare të Kosovës, Prishtinë, ora 18:00)