Sport

Ozili është njeri besnik dhe do ta respektojë kontratën me Arsenalin

Ministrja Hajdari deklarohet për aksidentin e sotëm: Një fëmijë u përplas në veturën time
9:26 / 16 Dhjetor 2020

Mesut Ozil nuk do të largohet nga Arsenali në janar dhe ka për qëllim të qëndrojë deri në përfundim të marrëveshjes, pavarësisht se është i dëbuar nga klubi, ka thënë menaxheri i tij Erkut Sogut.

Ozil u përjashtua nga skuadrat e trajnerit Mikel Arteta për ndeshjet e Premierligës dhe ato të Ligës së Evropës në tetor dhe nuk mund të thirret për të luajtur të paktën deri në janar, kur listat e futbollistëve ndryshojnë, transmeton Gazeta Express.

Ish-mesfushori i Real Madridit – të cilin Arsenali e bleu më 2013 për një shumë rekorde të klubit atë kohë, 46 milionë euro – nuk e ka bërë asnjë paraqitje që prej 7 marsit.

Derisa menaxheri i tij Sogut këmbëngul se shumë klube kanë shfaqur interesim për ta transferuar Ozilin, ai thotë se ish-përfaqësuesi i Gjermanisë – të cilit i mbaron kontrata në fund të këtij sezoni – është plotësisht i përqendruar në Arsenalin.

“Madje edhe një ditë është kohë e gjatë në futboll, kurrë nuk i dihet”, tha Sogut.

“Natyrisht se shumë klube janë të interesuara për ta transferuar atë. Kjo nuk ka ndryshuar kurrë por qëllimi i tij është ta nderojë kontratën. Ai është njeri i fjalës dhe është besnik. Në ditët e sotme është e vështirë të gjesh besnikëri”, shtoi ai.

“Ai nuk po mendon për klubet e tjera por vetëm për atë me të cilin ka kontratë. Është turp që Ozil nuk po luan”, theksoi ai.