Tuesday, January 18, 2022

Parashimi i motit për sot në Kosovë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se kjo javë do të fillojë me mot relativisht të qetë.

Në njoftimin e IHK-së bëhet e ditur se në fillim të javës do të ketë mot me diell dhe temperatura tipike pranverore.

Ndryshime të motit do të ketë nga dita e mërkurë.

Njoftimi i plotë i IHK’së:

Parashikimi i motit për pesë ditë (24 – 28 maj 2021)

Java fillon me mot relativisht të qetë, me diell dhe temperatura tipike pranverore. Nga dita e mërkurë pritet ndryshim i motit i përcjellur me vranësira të dendura me reshje shiu dhe shkarkime rrufesh. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 10-12 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 21-30 gradë Celsius. Do të fryjë erë kryesisht nga jugperëndimi dhe verilindja me shpejtësi 1-11m/s.Ekspertët e sigurisë thonë se gjendja në veri të vendit nuk është stabile, prandaj kërkojnë që të shtohen numri i kontrolleve në atë pjesë. Më 9 maj, një grup i bjeshkatarëve janë sulmuar me armë zjarri në Zubin Potok nga disa persona që dyshohet se janë nga komuniteti serb.