Lajme

Pas kaq vitesh zbulohen detaje nga dita kur u arrestua Millosheviq: Vajza e tij desh e vrau Cedomir Jovanoviqin!

Ministrja Hajdari deklarohet për aksidentin e sotëm: Një fëmijë u përplas në veturën time
5:04 / 30 March 2021

Avokati Tom Fila, avokati mbrojtës i Sllobodan Millosheviç para gjykatës në Hagë, zbuloi detajet që ndodhën gjatë arrestimit të ish-presidentit të Jugosllavisë FR, si dhe mënyrën se si ai i shpëtoi jetën Cedomir Jovanovic me atë rast.

“Kishte histori të ndryshme, Ceda Jovanovic pretendoi që Sinisa i ofroi që nëse do të merrte atë që kërkoi, ai do të vriste Millosheviqin. Unë nuk e dëgjova dhe nuk e pashë atë. Sinisa më pyeti se çfarë të bëja,” tha Toma Fila. I cili ishte i pranishëm kur Sloba Millosheviç u arrestua.

Ai tregoi se e dinte që dy automjete të blinduara luftarake me një mitraloz dhe plot plumba ishin vendosur në hyrje të vilës “Mir”.

“Pavkoviç më tha se ishin boshllëqe, nuk e di nëse ishin. Nëse do t’i kisha thënë Sinisha atëherë ‘Le të luftojmë’, ai do të kishte filluar. Gjëja e parë që do të na kishin vrarë të gjithëve, por kjo do të kishte qenë dëmi më i vogël. Ndoshta pas kësaj ata ndaluan gjithçka të gjallë dhe thanë se ishte një grusht shteti. Gjithçka ishte e organizuar, grupi rreth Gjingjiç përgatiti organizatën “, zbuloi Fila, duke theksuar se plani fillestar ishte kapja e Slobo Millosheviçit, atë në Tuzla dhe të thonë se ata ishte pretenduar të jetë bërë nga gangsterë për 5 milion.

Ideja ishte që të zbatohej me ekipin nga Surčin, i cili më parë kishte vjedhur armë nga stacioni Nënë Jevrosima, “zbuloi ai.

“Pavkoviç ishte në atë anë dhe Kobrat e tij e mbrojtën atë. Ne po flasim për JSO dhe Legjionin, 10 anëtarë të JSO janë si një Kobra. Nuk ia vlente. Atë natë Djindjic ra dakord me Pavkovic dhe Pavkovic tërhoqi Cobras. Dhe se Senta shkoi dhe e mori armën “shtoi Tom Phil.

Toma Fila preku situatën kur Marija Milošević mori armën dhe të shtënat që ndodhën atë natë.

“Unë e mora Çadin në mënyrë që Maria të mos e vriste atë. Tani ai i ka treguar një histori të re” Unë nuk e di, dikush më mori. “Unë e morra atë Unë nuk e vras ​​Maria, ajo donte ta vriste atë. e vërtetë. Ajo i tha Slobit: “Kush është ky A po të mbron Thomas apo ai?” “Po shikoja se çfarë të qëllonte mbi të, që një grua të shkonte në burg. Gjingjiç nënshkroi tre gjëra në atë kohë, që ai të mos dërgohej në Hagë, që ai të mos prekte familjen e tij dhe të mbronte pronën e tij, asnjë për atë u përmbush, “zbuloi ai. ai.