Fun

Për herë të parë ndonjëherë, fotografohet një pinguin i verdhë i rrallë

Ministrja Hajdari deklarohet për aksidentin e sotëm: Një fëmijë u përplas në veturën time
9:00 / 3 April 2021

Në një rast të pazakontë, një pinguin u gjet pa pamjen e tij “tradicionale” bardhë e zi.

Mbreti pinguin unik, që besohet se është pikasur për herë të parë ndonjëherë, u pa duke ecur me një “pallto” unike të verdhë e të bardhë në vend.

Sipas The Independent, Yves Adams, një fotograf belg i jetës së egër, kapi fotografitë e zogut të pa parë më parë midis mijëra pinguinëve bardh e zi në vitin 2019 në një ekspeditë.

Fotografi mori një vit për të publikuar fotografitë e paçmuara për shkak të vëllimit të madh të fotove të klikuara, përmes të cilave ai duhej të zgjidhte me përpikmëri.

Adams, i cili u ndesh me zogun e rrallë në mes të një ekspedite dy-mujore në një ishull të Atlantikut Jugor, tha: “Unë kurrë më parë nuk kam parë dhe dëgjuar për një pinguin të verdhë.

“Kishte 120,000 zogj në atë plazh, dhe ky ishte i vetmi i verdhë atje.”

Adams u ndal në një ishull në Gjeorgjinë Jugore për të fotografuar një koloni prej të paktën 120,000 mbret penguins dhe dalloi pendën e ndritshme.

Ai tha: “Të gjithë dukeshin normal përveç këtij. Në të vërtetë ishte diçka tjetër. Ishte një përvojë tepër unike.

“Njëri prej zogjve dukej vërtet i çuditshëm dhe kur pashë më afër ishte i verdhë. Të gjithë u çmendëm kur e kuptuam. Ne i lëshuam të gjitha pajisjet e sigurisë dhe kapëm kamerat tona.

“Ne ishim aq me fat që zogu u ul aty ku ishim. Pamja jonë nuk u bllokua nga një det kafshësh masive. Normalisht është pothuajse e pamundur të lëvizësh në këtë plazh për shkak të të gjithë atyre”.

Ai tha se ishte një pinguin “leucist”, qelizat e të cilit nuk krijojnë më melaninë, kështu që pendët e zeza bëhen një ngjyrë e verdhë dhe e butë.

“Ishte qielli që ai zbriti nga ne. Nëse do të kishte qenë 50 metra larg, nuk do të ishim në gjendje ta merrnim këtë shfaqje të jetës.”

Shkencëtarët dyshojnë se pamja paraqet zbulimin e një klase të re të pigmentit pendë.

Në vitin 2012, një pinguin “i bardhë” u pikas në një koloni pinguinësh në chinstrap në Antarktik.

Gjendja e tij mendohej se ishte nga një mutacion gjenetik që hollon pigmentin në pendët e pinguinëve.

Studiuesi Daniel Thomas i tha Smithsonian Insider: “Pinguinët përdorin pigmentin e verdhë për të tërhequr shokë dhe ne dyshojmë shumë që molekula e verdhë sintetizohet brenda saj.

ËShtë e dallueshme nga ndonjë prej pesë klasave të njohura të pigmentimit të pendës së shpendëve dhe përfaqëson një klasë të re të gjashtë të pigmentit pendë. “