25.8 C
New York

Qesharake, diplomatët rusë u larguan nga Koreja e Veriut duke shtyrë trenin

Published:

- Advertisement -

Një grup diplomatësh rusë dhe familjet e tyre u detyruan të largoheshin nga Koreja e Veriut me ndihmën e makinerive hekurudhore  e cila ishte e vetmja mundësi e ligjshme e mundshme që ata të ktheheshin në Rusi, raporton BBC.

Udhëtimi i tyre u nda në faqet e tij në Facebook nga Ministria Ruse e Punëve të Jashtme, e cila publikoi një foto të tetë rusëve duke ecur nëpër peizazhin natyror të paprekur të Koresë së Veriut.

- Advertisement -

“Ndërsa kufijtë janë mbyllur për më shumë se një vit dhe transporti i udhëtarëve është ndalur, ka qenë një udhëtim i gjatë dhe i vështirë për në shtëpi,” shkroi ministria në një deklaratë.

Së pari, ata udhëtuan 32 orë me tren nga Pyongyang, pastaj dy orë të tjera me autobus për në kufi, dhe së fundmi me makinerinë të tyre për në Rusi. Personi i vetëm që shërbente si “motor” e ishte sekretari i tretë i Ambasadës në Pyongyang, Vladislav Sorokin dhe pasagjeri më i ri ishte vajza e tij tre vjeçare Varia.

Diplomatëve rusë iu desh të ndërtonin automjetin e tyre, si dhe instalimin në shina, për të organizuar ngarkimin e valixheve të tyre dhe më pas për ta shtyrë deri në pikën kufitare Hasan më shumë se një kilometër larg, ku ata u takuan Zyrtarë të Ministrisë së Jashtme nga Vladivostok.

- Advertisement -

Koreja e Veriut ka prezantuar një nga masat më të rrepta për mbrojtjen kundër pandemisë së koronavirusit në botë, kështu që ka ndaluar të gjitha hyrjet dhe daljet e trenave dhe mjeteve të tjera të transportit nga vendi, raporton Jutarnji.hr. Ushtria ka forcuar kontrollet kufitare dhe ka lëshuar urdhra të rrepta për të ndaluar çdo përpjekje për të hyrë.

Zyrtarisht, Pyongyang pretendon se nuk ka raste të infeksionit me koronavirus në Korenë e Veriut, por vëzhguesit e pavarur janë skeptikë në lidhje me këto pretendime. Pas mbylljes së kufijve, shumica e diplomatëve perëndimorë mbyllën ambasadat dhe dërguan personel në vendet e tyre.

Shumica e udhëtarëve për këmbësorë kaluan kufirin tokësor me Kinën, pas fluturimit të fundit në Mars të vitit të kaluar, i cili transportoi diplomatë nga Gjermania, Rusia, Franca, Zvicra, Polonia, Rumania, Mongoli dhe Egjipti në aeroportin në Vladivostok.

Artikuj të ngjashëm

Artikujt e fundit