Lajme

Rakiq: Osmani e Kurti sollën në veri persona të armatosur, nuk erdhën për fushatë

Ministrja Hajdari deklarohet për aksidentin e sotëm: Një fëmijë u përplas në veturën time
10:57 / 31 January 2021

Kreu i Listës Serbe, Goran Rakiq, ka thënë se ushtruesja e detyrës së presidentes Vjosa Osmani dhe kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, sollën dje në veri të Mitrovicës persona të armatosur deri në dhëmbë dhe te disa prej tyre mund të shiheshin edhe simbole të UÇK-së.

Rakiq këto deklarata i ka bërë në televizionin serb TV Prva. Ai ka thënë se justifikimi i tyre se erdhën në atë pjesë për fushatë nuk qëndron.

“Ata në Mitrovicë të Veriut sollën njerëz të armatosur deri në dhëmbë, ku te disa prej tyre ishin të dukshme shenja të UÇK-së. Justifikimi i tyre se erdhën për shkak të fushatës nuk qëndron, sepse fushata ende nuk ka filluar”,ka thënë Rakiq.

Rakiq ka thënë se nuk kishte konflikte fizike dhe gjithçka kaloi vetëm me fyerje verbale.

Ai është shprehur optimist para zgjedhjeve të ardhshme.

“Ne presim që fushata të kalojë paqësisht, ne presim paqe në këto pjesë. Presim gjithashtu që edhe pala tjetër të sillet në këtë mënyrë. Ne duam të qëndrojmë në këto hapësira. Është me rëndësi që të mos ketë provokime të tilla”,ka thënë Rakiq.

Osmani e Kurti janë fyer dje gjatë vizitës në veri. Ata kanë vizituar minierën e Trepçës në veri.