Rajoni TV

Si u varros nën ujë të lumit të ngrirë Shaban Polluzha, flet djali i tij

Ministrja Hajdari deklarohet për aksidentin e sotëm: Një fëmijë u përplas në veturën time
7:00 / 2 March 2021

Djali i Shaban Polluzhës, Ramadan Kastratii, në dokumentarin për Shaban Polluzhën të prodhuar nga Teatri “Naser Kodra” në Skenderaj tregon momentin e dhimbshëm kur pasi lendimeve të rënda të Shaban Polluzhës, në fshatin Terstenik së bashku me Mehmet Gradicën janë larguar me ndihmën e ushtrisë të komanduar nga Rexhep Gjeli, transmeton drenicapress.

Ata në Drenas arritë në vendin ku ndodhet sot Feronikeli, vend ku edhe i mbylli sytë përgjithmonë Shaban Polluzha.

Por historia e dhimbshme është kur pasi ka ndërruar jetë Shaban Polluzha, djali i tij Ramadani, me rekomandimin e Mehmet Gradicës, ka merr trupin e pajetë të babait dhe e ka fshehur nën ujë që mos të bjerë trupi i tij në dorën e armikut.

Ata së bashku me disa  të tjerë, janë detyruar ta thyejnë akullin në lumin e ngrirë dhe të fshehin trupin e tij, pasi Shabani i kishte lënë amanet që trupin e tij mos të bie në dorën e armikut.

Më poshtë e keni linkun ku mund ta shihni filmin e plotë dokumentar dhe historinë e dhimbshme për Shaban Polluzhen.