Sport

Çfarë do të ndodhë me ndeshjen Kosovë – Spanjë? Vjen përgjigja e Qeverisë së Spanjës

Ministrja Hajdari deklarohet për aksidentin e sotëm: Një fëmijë u përplas në veturën time
1:56 / 8 Dhjetor 2020

Ekipi Kombëtar spanjoll u çiftua në grupin B për fazën kualifikuese për Kupën e Botës Katar 2022. Një grup ku ndodhet edhe Kosova, shtetësinë e së cilës ende nuk e njeh qeveria me qendër në Madrid.

Përballë kësaj situate, Ministri Punëve të Jashtme të Qeverisë Spanjolle, Arancha González Laya, u është përgjigjur pyetjeve në lidhje me ndeshjet që Spanja do të luajë kundër Kosovës në kualifikimet e Kupës Botërore Katar 2022.

Ministri ka theksuar se e drejta ndërkombëtare dhe rregullat e FIFA-s janë dy “botë të ndara”.

This image has an empty alt attribute; its file name is 2cd524d667b211fefdb5d57df8299649.gif

“Së pari, duhet thënë se kjo çështje zgjidhet me rregullat e FIFA-s, të cilat janë rregullat e saj dhe jo ato të së drejtës ndërkombëtare për njohjen e shteteve “, tha González

Laya ka theksuar gjithashtu se kjo është arsyeja pse në garat e FIFA-s ka ekipe të tilla si Ishujt Faroe, Uellsi, Skocia, Irlanda ose Gjibraltari. “që nuk janë shtete.” Edhe pse ai thekson se ky fakt nuk e ndalon pjesëmarrjen e Spanjës në këto turne.

“Fakti që Spanja nuk e njeh Kosovën nuk nënkupton se nuk merr pjesë në garat në të cilat merr pjesë ekipi i saj kombëtar. Spanja tashmë është përballur me Kosovën në Lojërat Mesdhetare 2018 ose në Kupën e Botës U21. Ne do të punojmë me FIFA-në për të parë se cilat do të jenë kushtet për pjesëmarrjen e Kosovës dhe si do të zhvillohen ndeshjet në të cilat Spanja do të përballet me kombëtaren e tyre “, shtoi ai.

Një situatë që ndodh edhe me Greqinë, e cila është në të njëjtin grup kualifikues për Kupën e Botës, nuk e njeh as Kosovën si shtet të pavarur.

“Për modalitetet e ndeshjeve në Spanjë dhe Kosovë dhe gjithashtu Greqi, ne do të negociojmë ose diskutojmë me FIFA- në siç bëjmë gjithmonë sipas rregullave të futbollit,” përfundon ai.