E premte, 8 Dhjetor, 2023

Ballkani merr një pikë në Kazakistan

Vetëm pak saktësi më shumë të kishte një gjuajtje e Nazmi Gripshit në minutën e tetëdhjetë e një dhe Ballkani do të kthehej në Prishtinë me pikë të plota nga kryeqyteti i Kazakistanit, por kjo nuk ka ndodhur. 

 

Astana dhe Ballkani janë ndarë baras pa gola në ndeshjen e Grupit C në Conference League.

Pjesëloja e parë ja qenë e balanacuar në posedim të topit, ndërsa Ballkani ka treguar më shumë tendenca sulmuese, madje duke gjuajtur dy herë në drejtim të portës.
Por gjuajtja e Gripshit nuk ka qenë momenti i vetëm kur Josip Condric ka qenë i rrezikur. Ka pasur edhe një momentt jetër me Almir Kryeziun.

Gjithashtu edhe Astana nuk ka qenë në gjumnë. Max Ebong dhe Timur Dosmagambetov e Aleksa Amanovic kanë rrezikur portën e skuadrës kosovare, por Enea Koliqi ka qenë në vend.
Sonte gjithashtu zhvillohet ndeshja tjetër e grupit mes Viktoria Plzen dhe Dinamo Zagreb.

Aktualisht skuadra çeke ka nëntë pikë dhe kryeson grupin, kurse Astana dhe Ballkani kanë nga katër pikë. Tri pikë ka Dinamo e Zagrebit.

Mbyllet pa gola pjesëloja e parë e ndeshjes Astana – Ballkani

Nuk ka gola në pjesën e parë të ndeshjes Astana – Ballkani. Dyzet e pesë minutëshi i parë është mbyllur me rezultat 0-0.

Pjesëloja e parë ja qenë e balanacuar në posedim të topit, ndërsa Ballkani ka treguar më shumë tendenca sulmuese, madje duke gjuajtur dy herë në drejtim të portës.

Sonte gjithashtu zhvillohet ndeshja tjetër e grupit mes Viktoria Plzen dhe Dinamo Zagreb.

Astana-Ballkani, formacionet zyrtare

Pas një orë do të nis përballja mes Astanës dhe Ballkanit, sfidë kjo që luhet në kuadër të fazës së grupeve në Ligën e Konferencës.

Kampioni i Kosovës Ballkani do të kërkojë pikët e plota në ndeshjen ndaj skuadrës nga Kazakistani me ambicie që të mbetet në garë për kualifikim në rundin tjetër të kësaj gare evropiane.

Astana pak ditë më parë kishte triumfuar ndaj Ballkanit në “Fadil Vokrri” kur askush nuk e priste, sidomos pas fitores së “Xhebrailave” ndaj Dinamo Zagrebit.

Me një fitore eventuale ndaj Astanas, Ballkani do të kthehej në garë për ta siguruar vendin e dytë që të shpie në rundin e 32 më të mirëve.

Përballja mes Astanas dhe Ballkanit do të nis me fillim nga ora 16:30.

Tashmë janë publikuar formacionet e të dy skuadrave:

Të fundit

Shija e redaktorit

- Advertisement -
 
//BODY PART STICKY - Implement into the footer