Të fundit:

Plas sherri mes çiftit në Obiliq, 64-vjeçari e akuzon gruan se “po shkon me kojshi”

Evidentimi ditor i rasteve të reja të dhunës në...

Pamje ekskluzive nga rrahja në mes të kryeshefit të ujësjellësit dhe komshiut të tij, e pësoi edhe gruaja e Krasniqit (VIDEO)

Kryeshefi i Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit “Gjakova”, Hasan Krasniqi,...
- Advertisement -

E dhimbshme: Kjo është profesoresha që ndërroi jetë sot

- Advertisement -

Ka ndërruar jetë profesoresha universitare Prof.dr. Edi Shukriu.

Ajo veproi për vite në Departamentin e Historisë, në kuadër të Fakultetit Filozofik, të Universitetit të Prishtinës.

Shukriu ishte një profesoreshë e zellshme që do të lë gjurmë në historinë e shkencës shqiptare.

- Advertisement -

Për këtë ka reaguar edhe kolegu i saj Bujar Dugolli. Postimi i plotë:

Me pikëllim të thellë e morëm lajmin për ndarjen nga jeta të profesoreshes, shkencëtares dhe veprimtares, Prof. Dr. Edi Shukriu.
Puna e saj në Departamentin e Historisë, në kuadër të Fakultetit Filozofik, të Universitetit të Prishtinës, la gjurmë të pashlyera për breza të tërë studentësh që patën fatin të ishin studentë të saj. Profesoresha Shukriu ishte studiuese e pasionuar e arkeologjisë, duke e bërë emrin e saj të jetë pjesë e pandashme e plejadës së studiuesëve shqiptarë, por edhe më gjerë.
Me ndarjen nga jeta të prof. Edi Shukriu, shkenca shqiptare mbeti pa pedagogen, studiuesen dhe veprimtaren e dalluar, e cili do të mbetet në kujtesë për gjenerata të tëra për vlerat e saja të larta intelektuale.

I përjetshëm kujtimi për të!

- Advertisement -

Të fundit

- Advertisement -

Lajme të lidhura

- Advertisement -