E shtunë, 22 Qershor, 2024

Kim Kardashian dyshon se vuan nga koksidinia, çfarë është kjo sëmundje?

Kim Kardashian ndau në episodin e 16 nëntorit se ajo ishte e shqetësuar se kishte koksidini, e njohur si dhimbje në bisht, duke i thënë mamasë Kris Jenner se po përjetonte një ndjesi dhimbjeje ndërsa ishte ulur.

“Më dhemb shpina”, tha ajo. “Por nuk e di nëse po dukem qesharake”.

Kris fillimisht mendoi se Kim mund të kishte probleme ne shpinën.

“Ti e di se skolioza ndodh në familjen tonë,” vuri në dukje matriarku, megjithëse Kim e hodhi poshtë idenë.

Në vend të kësaj, Kim – e cila theu shpatullën e saj në fillim të këtij viti – tha se ajo mendon se ka koksidini. “‘Dhimbje në ose rreth strukturës kockore në fund të shtyllës kurrizore’,” lexoi ajo nga telefoni i saj. “Nuk mund ta imagjinoj.”

Ndërsa Kris tha: “Kjo do të ishte e vetmja gjë në të gjithë universin që mund të të ngadalësonte.”

Koksidinia është emri për dhimbjet e vazhdueshme në bisht (koksik). Dhimbja mund të variojë nga ndjeshmëria kur jeni ulur ose duke u mbështetur, tek dhimbja e dhimbshme e cila mund të jetë dobësuese për disa njerëz që vuajnë prej saj.

Sëmundja zakonisht trajtohet me medikamente në shtëpi dhe pako akulli, megjithëse disa raste të rralla kërkojnë injeksione mpirje ose kirurgji.

Të fundit

Shija e redaktorit

- Advertisement -
 
//BODY PART STICKY - Implement into the footer