E shtunë, 20 Prill, 2024

Aksidenti tragjik në Greqi, 4 viktima me origjinë shqiptare (EMRAT)

Ministria e Jashtme ka identifikuar 4 viktima me origjinë shqiptare në radhët e aksidentit tragjik hekurudhor në Greqi.

Në njoftim thuhet po ashtu se po pritet përgjigjia e ADN-së së një shqiptari tjetër.


“Pas komunikimit me autoritetet greke, MEPJ bën me dije se në radhët e viktimave të aksidentit tragjik hekurudhor në Larisa konfirmohen deri më tani katër shtetas shqiptarë dhe me origjinë shqiptare:

  • Ifigjenia Micka
  • Pavlin Bozo
  • Joanis Xhollas
  • Klaudia Lato.

Pritet përgjigja e ADN për një tjetër shtetas shqiptar të deklaruar “i zhdukur” nga familja dhe policia greke. MEPJ i shpreh ngushëllimet më të sinqerta familjeve të viktimave dhe uron shërim të shpejtë të gjithë të plagosurve.”- thuhet në njoftim.

Shërbimi mjekoligjor i Larisës i përbërë nga tre mjekë të specializuar nga Selaniku, Athina dhe Lamia të cilët kanë punuar më herët në identifikimin e trupave në aksidente të tjera tragjike janë vendosur në dispozicion në vendin e ngjarjes. Ata me mjete të posaçme së bashku me kamera po bëjnë të mundur që nëpërmjet ADN të identifikojnë trupat edhe pse shpresat sa vijnë edhe zbehen.

Kujtojmë se ditën e sotme u mbajt funerali i 23-vjeçares shqiptare, Ifigjeni Micka, ajo po udhëtonte me partnerin e saj, i cili u shpëtua i plagosur.

Mediat greke raportuan edhe për një tjetër vajzë shqiptare, Klaudia Lata. 21-vjeçarja ishte një studente e shkëlqyer në Degën e Mjekësisë Ushtarake.

Mësohet se natën e aksidentit Lata po kthehej në Selanik për të vazhduar studimet pas një qëndrimi 3 ditor në Patra, ku festoi karanavalet.

Shqipëria në shenjë solidariteti me Greqinë ka shpallur datën 5 Mars ditë zie kombëtare./GazetaExpress/

Të fundit

Shija e redaktorit

- Advertisement -
 
//BODY PART STICKY - Implement into the footer